HABERLER & BLOG

ElectraIC firması, Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli '3U VPX Geliştirme Kasası'nı üretti

 • ElectraIC firması, Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli '3U VPX Geliştirme Kasası'nı üretti-ElectraIC
Havacılık ve savunma projeleri başta olmak üzere tüketici elektroniğine de yönelik olarak birçok proje geliştiren Electra IC firması, Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli '3U VPX Geliştirme Kasası'nı üretti ve satışa sundu. ElectraIC tarafından üretilen 3U VPX Geliştirme Kasası, 3U VPX form faktörüne sahip donanımların doğrulanması için uygun test ortamı sağlıyor.

 

VPX sistemini tasarlamak, geliştirmek ve test etmek; zaman ve bütçe alan bir işlem olarak biliniyor. İyi bir geliştirme ve test platformu ise bu yükü hafifletiyor.

Şirket bu ürünüyle, 3U VPX donanım geliştirilen firmaların ürünlerini test etmeleri için hızlı ve maliyet etkin bir çözüm sağlıyor.

Ürün mevcut spesifikasyonları haricinde, müşteri talebi üzerine, kullanılacağı uygulamaya özel donanım ve yazılımla da üretilebiliyor. Sahip olduğu ethernet arayüzü sayesinde uzaktan bağlanılarak testleri gerçekleştirme imkanı da sunuyor.

 

ElectraIC yetkilileri, "3U VPX Geliştirme Kasası" hakkında Defensehere.com muhabirinin sorularını cevapladı:

Defensehere.com: Bu ürün nedir? Ne yapıyor? Neye yarıyor?

İsmail Hakkı Topcu: 3U VPX Geliştirme Kasası, Vita 46 standardına uygun tasarlanmış 3U VPX form faktörüne sahip donanımların doğrulanması için test ortamı sağlar.  Standard veya uygulamaya özel tüm 3U VPX anakartları destekler. Bu ürünle, 3U VPX donanım geliştirilen firmaların ürünlerini test etmek için hızlı ve maliyet etkin bir çözüm sağlamaktayız.

Defensehere.com: Bu ürünü geliştirme nedeniniz nedir?

İsmail Hakkı Topcu: Bu ürün müşterimizin isteği üzerine geliştirildi. RADAR, elektronik harp sistemleri, uçuş bilgisayarları vb. sistemlerin geliştirilmesi ve doğrulanması aşamalarında kullanılıyor.  Bu sistemlerde kullanılan anakart, işlemci kartları ve FPGA geliştirme kasası, ürünün üzerine takılarak, hem donanım hem de yazılım testleri yapılabiliyor. 

Bu ürünle birlikte BitFlex-VPX3-MZQ1 adını verdiğimiz bir FPGA kartı da geliştirdik. Bu kart, RADAR ve elektronik harp sistemlerinde kullanılan almaç kartı emülatörü gibi kullanılabilmektedir. Bu sayede, bu kart tarafından üretilen verilerle birçok test senaryosu geliştirilerek yazılım doğrulama yapılabilmektedir.

Defensehere.com: Ürün ElectraIC’nin mühendisleri tarafından mı geliştirildi? Tamamen yerli mi?

Faruk Tevfik Karaahmet: Ürünün tasarımı ve üretimi tamamen ElectraIC tarafından yapılmaktadır.

Defensehere.com: Ürünü ne kadar sürede geliştirdiniz?

Faruk Tevfik Karaahmet: Ürünü geliştirme AR-GE süreci 12 ayda tamamlandı. Müşterilerimizin isteği doğrultusunda, uygulamaya özel donanım ve yazılım geliştirme hizmeti de sağlanmaktadır.

Defensehere.com: Ürünün lansmanı yapıldı mı? Satışa çıktı mı? Kimler / hangi firmalar ne amaçla kullanıyor?

İsmail Hakkı Topcu: Ürünümüzü web sitemizde ve fuarlarda, etkinliklerimizde, toplantılarımızda tanıtmaktayız. Ürünümüz halihazırda başta savunma sanayi firmaları olmak üzere 3U VPX ortamında ürün geliştiren müşterilerimiz tarafından kullanılmaktadır.

Defensehere.com: Buna benzer ürünleri, talep eden tüm müşterilere yapabilecek misiniz?

Faruk Tevfik Karaahmet: Evet tabi ki. Ürün müşterilerimizin talebi üzerine, kullanılacağı uygulamaya özel donanım ve yazılımla üretilebiliyor.

Defensehere.com: Ürünle ilgili olarak müşterilerinize destek hizmetleri de veriyor musunuz?

Faruk Tevfik Karaahmet: Bakım ve destek anlaşması dahilinde yazılım geliştirme, tamir ve bakım hizmetleri sağlanıyor. Uygulamaya özel tasarımlarda müşterilerimizin gereksinimleri doğrultusunda 3U VPX anakart ve FPGA kartı tasarımı ve doğrulama hizmeti de sağlıyoruz.

Defensehere.com: 3U VPX Open Frame Development Chassis başarısı ElectraIC için ne ifade ediyor? Türkiye için ne ifade ediyor?

İsmail Hakkı Topcu: Piyasada benzer ürünler bulunmakta. Ancak ElectraIC olarak biz bu ürünü geliştirmeye açık bir şekilde yerlileştirdik. Üretimi de tamamen ElectraIC tarafında yapılmakta. Buna ek olarak müşteriye özel donanım ve yazılım tasarımları ile müşterilerimizin iş süreçlerine doğrudan bir katkı sağlıyoruz.

https://www.defensehere.com/tr/turkiye/electraic-firmasi--turkiye-nin-ilk-yuzde-yuz-yerli--3u-vpx-gelistirme-kasasi-ni-uretti/120672


05.03.2021
 • TEKNOPARK ISTANBUL
  Sanayi Mah. Teknopark Bulvarı
  No:1/9A 203 34906 - Pendik / Istanbul
  Koordinatlar: 40.9198684, 29.3152699
  Telefon: +90 216 912 0167
  Faks: +90 216 912 0168
  Eposta: info@electraic.com
 • ODTÜ TEKNOKENT CoZone
  Mustafa Kemal Mah Dumlupınar Bulvarı
  No: 280G, D:1202, 06510 Çankaya/Ankara
  Koordinatlar: 39.9075777, 32.7458178
  Telefon: +90 312 429 0067
  Faks: +90 312 429 0067
  Eposta: info@electraic.com